-
Twój 1,5% pomaga
Kliknij TUTAJ by pobrać ulotkę w PDF
-
„Pięciuset strzelców na pięćsetlecie”. Turnieje eliminacyjne dla Szkół Podstawowych nr 6 i 16 w Tarnowskich Górach oraz mieszkańców dzielnicy Pniowiec, 11 czerwca 2026 r.
Kolejne turnieje eliminacyjne realizowane w ramach projektu „Pięciuset strzelców na pięćsetlecie” za nami. Wydarzenia stanowiły element zadania sfinansowanego ze środków Gminy Tarnowskie Góry w ramach konkursu z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pn. „Uroczyste obchody 500-lecia miasta Tarnowskie Góry”. Cykl spotkań, połączonych ze spacerami po tarnogórskich dzielnicach, zakończy w październiku 2026 r. turniej finałowy, w którym wezmą udział zwycięzcy zawodów eliminacyjnych. Projekt realizowany jest przez tarnogórskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie we współpracy z Muzeum w Tarnowskich Górach.
W czwartek 11 czerwca 2026 r. przed południem gościliśmy w naszym kompleksie uczniów klas siódmych Szkół Podstawowej nr 6 i 16 w Tarnowskich Górach. W trakcie zawodów dr Piotr Śmieja (Muzeum w Tarnowskich Górach) wygłosił prelekcję nt. początków naszego miasta. W spotkaniu i zawodach, podczas których prowadzono rywalizację w konkurencjach dla dziewcząt i chłopców, uczestniczyły łącznie 30 osób. W przypadku SP nr 6 im. Alfonsa Zgrzebnioka zwycięzcami turnieju eliminacyjnego wśród dziewcząt zostały Maja Żyła, Liliana Błaszczyk i Karolina Cieślińska, a wśród chłopców Oskar Kwiatkowski, Marcel Kołacz i Dominik Jaworek. Z kolei najlepsze rezultaty wśród uczennic SP nr 16 uzyskały Natalia Mazur, Antonina Liszka i Amelia Gajda, a wśród uczniów Paweł Mazur, Jakub Czura i Filip Świeboda.
Po południu odbył się turniej dla mieszkańców dzielnicy Pniowiec, w którym wzięło udział 29 strzelców. W rywalizacji kobiecej zwyciężczyniami okazały się Zofia Lesiewicz, Natalia Szlązak i Sonia Sowa, a w męskiej pierwsze trzy miejsca zajęli Bartłomiej Kuc, Andrzej Cholewa i Marek Harazim.
Wymienione osoby będą reprezentować Szkoły Podstawowe nr 6 i 16 i dzielnicę Pniowiec podczas październikowych zawodów finałowych na szczeblu międzyszkolnym i międzydzielnicowym. Dla naszych gości przygotowano także poczęstunek polowy. W organizację obydwu spotkań aktywnie włączyli się bracia: król kurkowy Krzysztof Papiorek, Marek Sławik, Czesław Jata, Zbigniew Fryc, Leszek Waligóra, Krzysztof Gwóźdź, Rafał Gomułka, Bogusław Rawski.
Na kolejny turniej, 18 czerwca 2026 r. o 17.00, zapraszamy mieszkańców Lasowic, a tego dnia przed południem uczniów klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 5 im. Królowej Jadwigi w Tarnowskich Górach. Z kolei w sobotę 20 czerwca zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w spacerze „Sowice i Czarna Huta dawniej” (zbiórka o godz. 11.00 przed kościołem pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Sowicach), który poprowadzi Czesław Tyrol. Dodatkowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej, a o wszystkich wydarzeniach odbywających się w związku z obchodami pięćsetlecia na: https://500lat.pl/

-
KOMUNIKAT!
Zapraszamy 13 czerwca 2026 r. (sobota) do udziału w spacerze „Tajemnice Rybnej. Między blaskiem pałacu a mrokiem Hannowaldu”, który poprowadzi Kamil Łysik. W spacerze oprócz mieszkańców dzielnicy mogą brać udział wszyscy zainteresowani. Zbiórka przed pałacem w Rybnej o godzinie 11.00. W przypadku złej pogody spacer odbędzie się w innym terminie. 
-
Spacer „Ciekawostki o Lasowicach”, 9 czerwca 2026 r.
We wtorek, 9 czerwca 2026 r., odbył się spacer „Ciekawostki o Lasowicach”, który stanowił element zadania „Pięciuset strzelców na pięćsetlecie” sfinansowanego ze środków Gminy Tarnowskie Góry w ramach konkursu z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pn. „Uroczyste obchody 500-lecia miasta Tarnowskie Góry”. Cykl spacerów i strzelań dla mieszkańców tarnogórskich dzielnic organizowany jest przez tarnogórskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie we współpracy z Muzeum w Tarnowskich Górach.
Spacer z udziałem 23 osób rozpoczął się o godzinie 17.00. Tym razem poprowadziły go Beata Piegza, Barbara Pauly i Ewa Ziemba. Na trasie zwiedzania znalazły się m.in. kapliczka św. Jana Nepomucena przy ul. Ignacego Mościckiego, stara i nowa szkoła, miejsca gdzie znajdowały się najstarsze na terenie Lasowic restauracje, teren przylegający do obozu w Lasowicach oraz cmentarz. Podczas trwającego prawie trzy godziny wycieczki prowadzące podzieliły się informacjami o przeszłości Lasowic i anegdotami na temat miejscowości, będącej dziś jedną z dzielnic Tarnowskich Gór.
Zachęcamy mieszkańców Lasowic do udziału w strzelaniu, które odbędzie się 18 czerwca 2026 r. w kompleksie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach (ul. Towarowa 6). Ponadto dla wszystkich zainteresowanych polecamy spacer po Rybnej pt. „Tajemnice Rybnej. Między blaskiem pałacu a mrokiem Hannowaldu”. Odbędzie się on w najbliższą sobotę 13 czerwca 2026 r., a poprowadzi go Kamil Łysik. Dodatkowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej, a o wszystkich wydarzeniach odbywających się w związku z obchodami pięćsetlecia na : https://500lat.pl/









-
Intronizacja króla Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego, 4 czerwca 2025 r.
Zgodnie z bytomską tradycją w Boże Ciało w Dzierżnie odbyła się uroczystość intronizacji nowego króla Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego, którym został Artur Koleba. W wydarzeniu wzięła udział delegacja tarnogórskiego bractwa w składzie: król Krzysztof Papiorek, hetman Sylwester Dubas, członek zarządu Rafał Gomułka i Adam Flak.
-
Pięciuset strzelców na pięćsetlecie – Turniej Strzelecki dla mieszkańców dzielnicy Pniowiec

Szczegółowe informacje o obchodach pięćsetlecia Tarnowskich Gór zobacz na stronie: https://500lat.pl/
-
„Pięciuset strzelców na pięćsetlecie”. Turniej eliminacyjny dla Szkoły Podstawowej nr 14 w Tarnowskich Górach i mieszkańców dzielnicy Rybna, 2 czerwca 2026 r.
Ósmy turniej eliminacyjny realizowany w ramach projektu „Pięciuset strzelców na pięćsetlecie” za nami. Wydarzenie stanowiło element zadania sfinansowanego ze środków Gminy Tarnowskie Góry w ramach konkursu z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pn. „Uroczyste obchody 500-lecia miasta Tarnowskie Góry”. Cykl spotkań, połączonych ze spacerami po tarnogórskich dzielnicach, zakończy w październiku 2026 r. turniej finałowy, w którym wezmą udział zwycięzcy zawodów eliminacyjnych. Projekt realizowany jest przez tarnogórskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie we współpracy z Muzeum w Tarnowskich Górach.
We wtorek 2 czerwca 2026 r. przed południem gościliśmy w naszym kompleksie uczniów klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 14 w Tarnowskich Górach. W trakcie zawodów dr Krzysztof Gwóźdź (Muzeum w Tarnowskich Górach) wygłosił prelekcję nt. początków naszego miasta. W spotkaniu i zawodach, podczas których prowadzono rywalizację w konkurencjach dla dziewcząt i chłopców, uczestniczyły 24 osoby. Zwycięzcami turnieju eliminacyjnego w pierwszym przypadku zostały Maja Chmiel, Emily Konieczny, Oliwia Piotrowska, a w drugim Sebastian Mainka, Tymoteusz Rachut i Filip Miśków.
Po południu odbył się turniej dla mieszkańców dzielnicy Rybna, w którym wzięło udział 25 strzelców. W rywalizacji kobiecej zwyciężczyniami okazały się Agata Heliosz, Katarzyna Lysik i Anna Drożdżewicz, a w męskiej pierwsze trzy miejsca zajęli Leszek Pozimski, Paweł Witek i Dariusz Łuczak.Wymienione osoby będą reprezentować Szkołę Podstawową nr 14 i dzielnicę Rybna podczas październikowych zawodów finałowych na szczeblu międzyszkolnym i międzydzielnicowym. Dla naszych gości przygotowano także poczęstunek polowy. W organizację obydwu spotkań aktywnie włączyli się bracia: król kurkowy Krzysztof Papiorek, hetman honorowy Andrzej Janicki, Marek Sławik, Zbigniew Fryc, Krzysztof Gwóźdź, Rafał Gomułka, Bogusław Rawski, Krzysztof Koszowski, Bogumił Marek.
Na kolejny turniej, 11 czerwca 2026 r. o 17.00, zapraszamy mieszkańców Pniowca, a tego dnia przed południem uczniów klas siódmych Szkół Podstawowych nr 6 i 16 w Tarnowskich Górach. Z kolei 9 czerwca zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w spacerze „Ciekawostki o Lasowicach” (zbiórka o godz. 17.00 w kawiarence przy kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lasowicach), który poprowadzą Beata Piegza, Barbara i Witold Pauly. Natomiast kilka dni później, w sobotę 13 czerwca, odbędzie się spacer pt. „Tajemnice Rybnej. Między blaskiem pałacu a mrokiem Hannowaldu” (zbiórka przed pałacem w Rybnej). Przewodnikiem będzie w tym przypadku Kamil Łysik Dodatkowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej, a o wszystkich wydarzeniach odbywających się w związku z obchodami pięćsetlecia na : https://500lat.pl/

-
Pięciuset strzelców na pięćsetlecie – Turniej Strzelecki dla mieszkańców dzielnicy Lasowice

Szczegółowe informacje o obchodach pięćsetlecia Tarnowskich Gór zobacz na stronie: https://500lat.pl/
-
KOMUNIKAT!
Ze względu na złą pogodę 28 maja odwołano spacer rowerowy „W dolinie Stoły. Spacer historyczny po Strzybnicy”. Odbędzie się on w tej samej formule w sobotę 26 września 2026 r. Zbiórka o godzinie 11.00 przy muszli koncertowej w Parku Hutnika w Strzybnicy 
-
Strzelanie Rodzinne, 30 maja 2026 r.
W sobotę 30 maja 2026 r. na tarnogórskiej strzelnicy odbyło się po raz kolejny Strzelanie Rodzinne zainicjowane w 1999 r. przez brata Marka Sławika. W wydarzeniu uczestniczyło około 70 osób, głównie członków rodzin tarnogórskich braci kurkowych i zaproszonych przez nich gości. Turniej przeprowadzono w konkurencjach kobiecej i męskiej. Odbyło się także strzelanie charytatywne i do kura. Wśród kobiet najskuteczniejsze okazały się Anna Janicka, Aleksandra Dubas i Amelia Sławik, a wśród mężczyzn Wojciech Dudziński, Tomasz Marek i Krystian Rybak. Uczestnicy pikniku mogli także wziąć udział w tradycyjnym strzelaniu do kura. W tym przypadku szczęście dopisało Magdalenie Dubas, Marioli Gajewskiej i Janowi Gajewskiemu. Natomiast w konkurencji charytatywnej na pierwszych trzech miejscach uplasowali się Anna Janicka, Marcin Majerowski i Tomasz Marek. Nie zapomniano także o dzieciach, dla których przygotowano strzelanie z broni pneumatycznej oraz inne atrakcje, w tym m.in. warsztaty plastyczne. Jak co roku za organizację Strzelania Rodzinnego odpowiadała Rada Królewska, którą obecnie tworzą Krzysztof Papiorek (król), Bogumił Marek (I marszałek) i Andrzej Janicki (II marszałek).
-
Pięciuset strzelców na pięćsetlecie – Turniej Strzelecki dla mieszkańców dzielnicy Rybna

Szczegółowe informacje o obchodach pięćsetlecia Tarnowskich Gór zobacz na stronie: https://500lat.pl/